Szakdolgozat felépítése: minden amit tudnod kell, hogy megkönnyítsd a saját munkádat

A szakdolgozat felépítése, struktúrája azt a célt szolgálja, hogy segítse a szakdolgozót a téma feldolgozásában, illetve az olvasó számára is jól érthetővé és élvezetessé tegye a művet. Ennek megfelelően a szakdolgozat felépítése általában kötött, a felsőoktatási intézmények az erre vonatkozó kritériumokat megosztják a szakdolgozókkal. Érdemes az adott intézmény által közzétett dokumentumok között megkeresni és átnézni a szakdolgozat felépítésére vonatkozó részeket, mert a különböző főiskolák, egyetemek elvárásai néhány pontban eltérhetnek egymástól.

Mi a szakdolgozat felépítésének gerincét mutatjuk be most Neked, amely minden bizonnyal azonos minden felsőoktatási intézményben.

A szakdolgozat felépítésének kötelező elemei:

  1. Borító
  2. Belső címlap
  3. Tartalomjegyzék
  4. Kivonat
  5. Bevezetés
  6. Szakirodalmi áttekintés
  7. Hipotézisek/ kutatási kérdések ismertetése
  8. Saját kutatás módszertana
  9. Saját kutatási eredmények elemzése
  10. Hipotézisek/ kutatási kérdések megválaszolása
  11. Összegzés, javaslattétel
  12. Irodalomjegyzék
  13. Mellékletek

Egyes esetekben a fent említett pontok kiegészülhetnek köszönetnyilvánítással, ábra- és képjegyzékkel, sőt sokszor az idegen nyelvű kivonat, azaz az abstract elkészítését is kötelezővé teszik az intézmények.

Természetesen az egyes pontokhoz rendelhetünk alfejezeteket is. Például a szakirodalmi áttekintést a strukturáltság és a könnyebb olvashatóság érdekében érdemes részekre tagolni, kiemelni a fontosabb témaköröket egy-egy címmel vagy alcímmel.

A borító és a belső címlap formája általában kötött, így az ezekhez tartozó elemek elhelyezését szintén az adott oktatási intézmény honlapjáról leshetjük el.

A teljes cikket megtaláljátok a iQfactory oldalán vagy ide kattintva

És ezeket olvastad már?

MILYEN A JÓ SZAKDOLGOZAT BEVEZETÉS?

TANULÁSI TIPPEK KARANTÉN IDEJÉRE

HOGYAN ÁLLJ NEKI A SZAKDOLGOZAT ÍRÁSNAK?

SZAKDOLGOZAT FELÉPÍTÉSE